Sesyjne – ściśle związane z konkretną wizytą użytkownika na stronie.

Aktualności

(11.05.2010)

SP 34 Wicemistrzym Śląska w minikoszu SZS

10 maja 2010 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Rybniku odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce dziewcząt szkół podstawowych w ramach programu "Olimpijska Energa". Udział w nim wzięły wyłonione podczas eliminacji miejskich, rejonowych i wojewódzkich 4 zespoły. W drodze losowania w pierwszym meczu półfinałowym spotkały się: SP 34 Rybnik ? SP 27 Katowice, w drugiej półfinałowej parze znalazły się;: SP 1 z Zabrza i SP nr 45 z Sosnowca. Zanim zespoły przystąpiły do sportowej rywalizacji miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia turnieju, na którą przybyli: Prezydent Rybnika - pan Adam Fudali, wiceprzewodniczący Rady Miasta - pan Kazimierz Salamon, dyrektorzy rybnickich szkół podstawowych: Beata Mielczarek (SP 34), Piotr Pszonka (SP 5), Prezes RMKS Rybnik - Gabriela Wistuba, Dyrektor CRiR Bushido - Arkadiusz Skowron.

Po tradycyjnym „turniej uważam za otwarty” na boisku rozpoczął się pierwszy mecz półfinałowy, w którym to rybniczanki spotkały się z drużyną z Katowic. Po pierwszej przegranej kwarcie (6:8) w drugiej rybniczanki objęły prowadzenie, które po I połowie wynosiło 4 punkty. W kolejne 3 kwarcie uczennice 34 szkoły powiększyły je do 7 punktów. Jednak ostatnia kwarta meczu należała do drużyny gości, które z minuty na minutę odrabiały stratę do rybniczanek. Na 40 sekund przed końcem meczu rybniczanka Beata Leżoch trafiając jeden z rzutów wolnych powiększyła przewagę do 3 punktów, ale już po kolejnej skutecznej akcji katowiczanek przewaga ta zmalała do 1 punktu. Ostatnie 10 sekund rybniczanki utrzymały prowadzenie i mogły się już cieszyć z awansu do meczu finałowego o 1 miejsce.

W drugim meczu półfinałowym SP 45 z Sosnowca pokonała SP 1 z Zabrza 36:22.

W meczu o 3 miejsce SP 27 z Katowic pokonała  SP 1 z Zabrza 34:19.

Mecz finałowy fatalnie rozpoczęły rybniczanki, które zdecydowanie przegrały 1 kwartę 2:13. Po drugiej kwarcie remisowe 10:10 w rybnickim obozie odżyły nadzieje na pokonanie faworyta turnieju. Jednak 3 kwartę ponownie słabiej zagrały rybniczanki (3:10). W drodze po srebro rybniczanki co prawda wygrały ostatnią kwartę rybnickiego finału 4:3 ale w całym spotkaniu przegrały 19:36, zdobywając tym samym srebrne medale mistrzostw województwa śląskiego.

Podczas ceremonii wręczenia nagród trzy pierwsze drużyny otrzymały puchary i medale, wszystkie zespoły i zawodniczki otrzymały dyplomy oraz koszulki z logo Energa, kalendarze UTEX-u ROW Rybnik, piłki do koszykówki, pamiątki z Rybnika a 3 najlepsze zawodniczki każdej drużyny otrzymały koszulki z logo Rybnika oraz piłki. Ponadto drużyna z Sosnowca otrzymała zaproszenie na finał ogólnopolski, który odbędzie się w czerwcu w Toruniu. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył również członek Zarządu Szkolnego Związku Sportowego w Warszawie pan Zdzisław Regucki.

Głównym organizatorem turnieju był Szkolny Związek Sportowy a sponsorem programu Grupa Energa. Nagrody ufundowali: Grupa Energa, Klub Koszykarski UTEX ROW Rybnik, Urząd Miasta Rybnik.

W turnieju finałowym punkty dla Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku zdobyły: Kopiczko Monika 8, Magdalena Nytko 7, Stecka Agata 6, Lewandowska Agnieszka 6, Leżoch Beata 4, Kostka Sandra 4, Górak Klaudia 2, Korus Katarzyna 2,  Kurczok Marta 2, Sałacka Natalia 1, Michalska Monika 0, Tkocz Daria 0. Trenerem drużyny jest Marcin Troszka.

Wyżej wymienione zawodniczki są uczennicami klasy sportowej szóstej o profilu koszykówki. W kilkunastoletniej historii szkoły jest to trzeci medal Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce dziewczyn. W latach: 2004, 2008 uczennice rybnickiej szkoły zdobyły dwukrotnie złote medale.